FAQ

Alergia na chlór

Alergia na chlór či precitlivenosť na chlór sa vyznačuje nasledovnými príznakmi: dýchavičnosť, kašeľ, zúženie priedušiek, vyrážky a podobne. Všade, kde dochádza ku kontaktu s voľným chlórom, napríklad dezinfekciou v bazénoch či čistiacich prostriedkoch, existuje riziko vzniku chloramínov a ich negatívneho pôsobenia na ľudský organizmus. Najvhodnejšou obranou je využitie čistiacich a dezinfekčných prostriedkov bez chlóru.

PREČO VZNIKÁ ALERGIA NA CHLÓR?
Chlór je jedna z najviac dráždivých prírodných látok. Je to pre jeho vysokú reaktivitu, vďaka ktorej vytvára širokú paletu zlúčenín, pričom najviac rozšírenou zlúčeninou chlóru je chlorid sodný NaCl. Táto látka je celkom neškodná a nám dôverne známa ako obyčajná jedlá soľ, ktorú používame pri varení. Chlór sa však vyskytuje tiež v silných kyselinách (napr. kyselina chlorovodíková), rozpúšťadlách skupiny PCB (polychlórované bifenyly) a v neposlednom rade tiež ako tzv. chloramíny.

Chloramíny sú deriváty amoniaku, kde je nahradený ľubovoľný počet atómov vodíka chlórom (vzniká tak NH2Cl, NHCl2 nebo NCl3). Vznikajú pri kontakte voľného chlóru s organickými látkami. S chloramínmi sa stretávame predovšetkým vo vode z vodovodu, bytovej i bazénovej chémii, pričom sú s nimi spojené niektoré zdravotné problémy. Pri krátkodobom pôsobení vyvolávajú alergické reakcie napríklad známe pálenie očných nebo nosových slizníc po kúpaní v bazéne.

Dlhodobé vystavovanie chloramínom môže mať naviac za následok rozvoj alergie na chlór a chlórové zlúčeniny.

Čierne škvrny na dne a stenách bazéna

Príčina: voda je napadnutá čiernymi riasami.

Riešenie: skontrolujte pH a v prípade potreby ho upravte na požadovanú hodnotu. Aplikujte prípravok H2O OXI a potom H2O POOL (dvojnásobná dávka). Pri aplikácii dodržujte dávkovanie uvedené na etiketách výrobkov. Po 24 hodinách pridajte prípravok H2O FLOCK. Dno a steny bazéna potom mechanicky vyčistite.

Ekologické čistiace prostriedky

Ekologické bezchlórové čistiace prostriedky určené pre domácnosť aj verejný sektor H2O COOL sú založené na aktívnych polyméroch, ktoré dokážu zastúpiť dezinfekčný účinok chlóru bez rizika tvorby škodlivých chloramínov. Produkty H2O COOL sú celkom zdravotne neškodné aj pri dlhodobom používaní a to i pre deti a zvieratá (veterinárne kliniky).

Sú charakteristické silným a dlhotrvajúcim antibakteriálnym, antivírusovým, protizápachovým a protiplesňovým účinkom bez negatívnych vplyvov na akékoľvek ošetrované materiály (sklo, drevo, kovy, plast, papier, textílie, gumu).

Výrobky H2O COOL nespôsobujú alergiu na chlór a vynikajú širokým spektrom účinku – baktericídnym, virucídnym, fungicídnym a proti kvasinkovým.

Chlór vo vode a čistiacich prostriedkoch

Chlór je jedna z najviac dráždivých prírodných látok. Je to dôsledkom jeho vysokej reaktivity, vďaka ktorej vytvára širokú paletu zlúčenín, pričom najviac rozšírenou zlúčeninou chlóru je chlorid sodný NaCl. Táto látka je celkom neškodná a nám dôverne známa ako obyčajná jedlá soľ, ktorú používame pri varení. Chlór sa však vyskytuje tiež v silných kyselinách (napr. kyselina chlorovodíková), rozpúšťadlách skupiny PCB (polychlórované bifenyly) a v neposlednom rade tiež ako tzv. chloramíny.

Chloramíny sú deriváty amoniaku, kde je nahradený ľubovoľný počet atómov vodíka chlórom (vzniká tak NH2Cl, NHCl2 nebo NCl3). Vznikajú pri kontakte voľného chlóru s organickými látkami. S chloramínmi sa stretávame predovšetkým vo vode z vodovodu, bytovej i bazénovej chémii, pričom sú s nimi spojené niektoré zdravotné problémy. Pri krátkodobom pôsobení vyvolávajú napríklad známe pálenie očných nebo nosových slizníc po kúpaní v bazéne.

Dlhodobé vystavovanie chloramínom môže mať naviac za následok rozvoj alergie na chlór a chlórové zlúčeniny.

Alergie či precitlivenosť sa môžu vyznačovať týmito príznakmi: dýchavičnosť, kašeľ, zúženie priedušiek, vyrážky a podobne. Všade, kde dochádza ku kontaktu s voľným chlórom (napríklad ako dezinfekciou v bazéne či čistiacich prostriedkoch), existuje riziko vzniku chloramínov a ich negatívneho pôsobenia na ľudský organizmus.

Korózia kovových častí

Príčina: voda má nízke pH.

Riešenie: skontrolujte pH a v prípade nutnosti ho upravte na požadovanú hodnotu.

Mliečne biela voda

Príčina: vysoký výskyt iontov vápnika a horčíka.

Riešenie: skontrolujte pH a v prípade potreby ho upravte na požadovanú hodnotu. Aplikujte prípravok H2O OXI. Po 24 hodinách pridajte odstraňovač kovov. Najmenej po 48 hodinách pridajte prípravok H2O FLOCK. Ako preventívne opatrenie odporúčame pridať tiež stabilizátor tvrdosti.

Priezračne hnedá voda

Príčina: pravdepodobne vysoká koncentrácia železa alebo mangánu.

Riešenie: skontrolujte pH a pri zapnutej filtrácii aplikujte prípravok H2O OXI. Po 48 hodinách pridajte stabilizátor tvrdosti. Po 24 hodinách aplikujte prípravok H2O FLOCK. Pri aplikácii dodržujte dávkovanie uvedené na etiketách výrobkov.

Smaragdovo zelená voda

Príčina: odumreté riasy plávajú na hladine a nedajú sa odfiltrovať.

Riešenie: podľa návodu na etikete aplikujte prípravok H2O FLOCK. Časť vyvločkovaných rias zachytí filter. Vločky vyzrážané na dne bazéna vysajte bazénovým vysávačom.

Usádzanie vodného kameňa

Usádzanie vodného kameňa na stenách, schodíkoch a dne bazéna.

Príčina: vysoký výskyt iontov vápnika a horčíka, ktoré sa z vody zrážajú v podobe vodného kameňa.

Riešenie: skontrolujte pH a v prípade potreby ho upravte na požadovanú hodnotu. Podľa návodu na etikete aplikujte prípravok H2O OXI. Potom pridajte odstraňovač kovov a nepretržite filtrujte. Po 48 hodinách pridajte stabilizátor tvrdosti. Po 24 hodinách pridajte H2O FLOCK. V prípade nutnosti celý postup zopakujte.

V prípade, že sa nepodarí vodný kameň odstrániť vyššie popásaným spôsobom, je nevyhnutné ho po úplnom vypustení bazéna a s použitím prípravku na odstraňovanie vodného kameňa odstrániť na začiatku ďalšej sezóny.

Voda nemá iskru, nie je číra

Príčina: voda je nedostatočne prekysličená. 

Riešenie: skontrolujte pH a v prípade potreby ho upravte na požadovanú hodnotu. Aplikujte prípravok H2O OXI a H2O FLOCK. Pri aplikácii dodržujte dávkovanie uvedené na etiketách výrobkov.

Výskyt rias v bazéne

Výskyt rias môže spôsobiť zelené, hnedé alebo žlté zafarbenie vody s klzkým alebo mazľavým povlakom na dne a stenách bazéna. Obvykle ho sprevádza nepríjemný zápach vody.

Príčina: vysoké pH, vysoká teplota vody, dažďová voda v bazéne alebo pele v ovzduší.

Riešenie: prvý deň aplikujte prípravok H2O POOL (dvojnásobná dávka), druhý deň H2O OXI a následne H2O FLOCK. Pri aplikácii dodržiavajte dávkovanie uvedené na etiketách výrobkov a skontrolujte, či je zapnutá filtrácia. Odumreté riasy zachytí filter. Ostatné riasy odstráňte bazénovým vysávačom.

Zakalená voda v bazéne

Príčina: nízke alebo vysoké pH, veľký výskyt baktérií, rozptýlenie jemných mechanických nečistôt, rozptýlenie organických zlúčenín, nadmerné dávkovanie prípravku H2O FLOCK, znížená funkcia filtračného zariadenia.

Riešenie: Hodnotu pH upravte pomocou prípravku pH+ a pH-, aplikujte prípravok H2O POOL (dvojnásobná dávka), aplikujte prípravok H2O FLOCK, aplikujte šokovú dávku prípravku H2O OXI. Po dobu 24 hodín nechajte zapnutý filter. Filter preplachujte po dobu aspoň 15 minút. V prípade potreby vymeňte pieskovú náplň.

12 položiek celkom
Späť do obchodu