Teraz VÝPREDAJ - ZĽAVY AŽ DO 50 % na vybrané produkty. Vyberte si TU.

Alergia na chlór

Alergia na chlór či precitlivenosť na chlór sa vyznačuje nasledovnými príznakmi: dýchavičnosť, kašeľ, zúženie priedušiek, vyrážky a podobne. Všade, kde dochádza ku kontaktu s voľným chlórom, napríklad dezinfekciou v bazénoch či čistiacich prostriedkoch, existuje riziko vzniku chloramínov a ich negatívneho pôsobenia na ľudský organizmus. Najvhodnejšou obranou je využitie čistiacich a dezinfekčných prostriedkov bez chlóru.

PREČO VZNIKÁ ALERGIA NA CHLÓR?
Chlór je jedna z najviac dráždivých prírodných látok. Je to pre jeho vysokú reaktivitu, vďaka ktorej vytvára širokú paletu zlúčenín, pričom najviac rozšírenou zlúčeninou chlóru je chlorid sodný NaCl. Táto látka je celkom neškodná a nám dôverne známa ako obyčajná jedlá soľ, ktorú používame pri varení. Chlór sa však vyskytuje tiež v silných kyselinách (napr. kyselina chlorovodíková), rozpúšťadlách skupiny PCB (polychlórované bifenyly) a v neposlednom rade tiež ako tzv. chloramíny.

Chloramíny sú deriváty amoniaku, kde je nahradený ľubovoľný počet atómov vodíka chlórom (vzniká tak NH2Cl, NHCl2 nebo NCl3). Vznikajú pri kontakte voľného chlóru s organickými látkami. S chloramínmi sa stretávame predovšetkým vo vode z vodovodu, bytovej i bazénovej chémii, pričom sú s nimi spojené niektoré zdravotné problémy. Pri krátkodobom pôsobení vyvolávajú alergické reakcie napríklad známe pálenie očných nebo nosových slizníc po kúpaní v bazéne.

Dlhodobé vystavovanie chloramínom môže mať naviac za následok rozvoj alergie na chlór a chlórové zlúčeniny.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie